Concursul ABAC

.
        Matematicianul, fizicianul şi filozoful francez, Blaise Pascal, care a inventat prima maşină de calcul (1641) spunea, pe bună dreptate: Obiectul matematicii este atât de serios, încât este util să nu pierdem ocazia pentru a-l face puţin mai distractiv.

La Concursul de Matematică Abac, 2024, ediţia a XV - a sunt invitaţi să participe elevi din clasele a II-a, a III-a şi a IV-a ai şcolilor din Bucureşti. Subiectele sunt în conformitate cu programa şcolară în vigoare şi au un nivel de dificultate crescut.

Concursul, prin aspectul său aplicativ, acela de a rezolva cu ajutorul matematicii probleme concrete, întâlnite în viaţa cotidiană, urmăreşte stimularea interesului copiilor pentru disciplina matematică, demonstrează că putem aplica operaţii şi noţiuni matematice în diferite situaţii de viaţă. Astfel, îi vom motiva pe copii să se apropie mai mult de matematică, aceştia conştientizând rolul important al disciplinei în viaţa lor. Problemele din concurs sunt atrăgătoare, din universul copiilor, determinându-i pe elevi să lucreze cu plăcere şi interes.

De asemenea, concursul stimulează în rândul copiilor stima de sine şi încrederea în forţele proprii, prin intermediul performanţelor obţinute, aceştia conştientizând apartenenţa la un grup elitist cu preocupări comune: matematica.

Concursul îi ”căleşte” pe elevi, în sensul că îi obişnuieşte cu atmosfera de emulaţie specifică unei astfel de activităţi. Atmosfera de emulaţie din cadrul concursului îi va stimula pe elevi să-şi mobilizeze la maximum toate resursele de care dispun, să lucreze cu plăcere, cu pasiune, să-şi manifeste gândirea creatoare. Ei vor utiliza competenţele matematice dobândite în şcoală în alt context, cu scopul obţinerii satisfacţiei unor performanţe personale, certificate de obţinerea unui premiu.

Regulamentul de organizare a Concursului ABAC si fisa de inscriere

ABAC - 2024
 Vă anunţăm programul pentru  sâmbătă,  25.05.2024, când se va desfăşura Concursul Abac:

- 9.00  -  9.15 -  intrarea elevilor însoțiți de organizatori în școală, în sălile de concurs;
 - 10.00  - 11.00 - desfăşurarea concursului;
 - 11.00 - 11.30 - preluarea elevilor de către părinți din curtea școlii.

CONCURS ABAC
Informaţii utile pentru elevi şi părinţi

•	Intrarea în clădirea şcolii se realizează conform programului afişat mai sus, dar nu mai târziu de ora 9.45.
        După această oră, copiii nu vor mai putea intra în sălile de concurs.
  •	Nu este permis accesul părinţilor în clădirea şcolii.
  •	Accesul în sala de concurs se face numai pe baza carnetului de note, vizat şi având fotografia elevului, pentru identificare.
  •	Copiii vor avea asupra lor stilou sau pix de culoare albastră, creion, riglă, apă şi şerveţele. Cei care au simptome de răceală vor purta mască.
  •	Evacuarea sălilor de concurs se face organizat, în grup, în intervalul 11.00 – 11.30, iar părinţii vor prelua copiii din curtea şcolii.
  •	Afişarea rezultatelor  se va face luni, 27 mai 2024, pe site-ul scoala96.ro, precum şi la avizierul şcolii.
  •	Pentru protejarea datelor personale, fiecare participant va primi un cod, cu ajutorul căruia poate afla punctajul obţinut.

Repartizarea pe Clase ( în săli ) căutare după nume:
    • Concursul ABAC , repartizare in ordine alfabetica pentru clasa a 2 a pe sali
    • Concursul ABAC , repartizare in ordine alfabetica pentru clasa a 3 a pe sali

• Concursul ABAC , repartizare in ordine alfabetica pentru clasa a 4 a pe sali
Subiecte
Clasa a 2a
Clasa a 3a
Clasa a 4a
Barem
Clasa a 2a
Clasa a 3a
Clasa a 4a
Rezultatele obtinute de elevi la Concursul de matematica ABAC 25 mai 2024.
Rezultate elevi:
    • Rezultate elevi la Concursul ABAC clasa a 2 a
    • Rezultate elevi la Concursul ABAC clasa a 3 a

• Rezultate elevi la Concursul ABAC clasa a 4 a

Rezultatele finale obtinute de elevi la Concursul de matematica ABAC 25 mai 2024 (dupa contestatii):
    • Rezultate elevi la Concursul ABAC clasa a 2 a dupa contestatii
    • Rezultate elevi la Concursul ABAC clasa a 3 a dupa contestatii

• Rezultate elevi la Concursul ABAC clasa a 4 a dupa contestatii

PREMII CONCURS ABAC Etapa municipală - 25 mai 2024

Clasa a 2 a            Clasa a 3 a            Clasa a 4 a

Felicitari tuturor participantilor pentru rezultatele si premiile obtinute!

Festivitatea de premiere a Concursului ABAC nu va mai avea loc în acest an,
din cauza unor lucrări temporare ce se vor desfășura în curtea școlii.

Diplomele vor fi ridicate de la secretariatul Școlii 96 de către coordonatorii fiecărei școli,
urmând a fi înmânate elevilor.

Va asteptam la urmatoarea editie!

Organizatorii concursului ABAC

OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ

REZULTATE F I N A L E LA OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ - Etapa sectoarelor Municipiului București – 23.03.2024 – click - Click PDF-file

REZULTATE CONTESTATII LA OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZĂ - Etapa sectoarelor Municipiului București – 23.03.2024 – click - Click PDF-file